Ostatnia prosta przed ważnymi zmianami

25 października 2014

Rynek kredytowy – informacje i trendy

Październikowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie mogło skończyć się inaczej jak obniżkami.

Główna stopa procentowa została obniżona o 0,5 p.p., co spowodowało spadek WIBORu w przeciągu ostatniego miesiąca z 2,52% do 2,08%! Cieszą się zapewne wszyscy kredytobiorcy w przeciwieństwie do osób oszczędzających na lokatach. Ponieważ stopa lombardowa wynosi obecnie 3%, oprocentowanie pożyczek, kart kredytowych i innych tego typu produktów nie może wynieść więcej niż 12%.

Coraz bliżej jest również połączenie dwóch banków PKO BP i Nordea. Ten ostatni zaprzestał sprzedaży produktów pod swoją marką i obecnie oferuje już wyłącznie produkty flagowe PKO BP. Formalne połącznie się tych banków ma nastąpić na przełomie listopada i grudnia. PKO BP w ten sposób umocni swoją pozycję banku z najlepiej rozbudowaną siecią oddziałów.

PLN

Obniżenie stopy procentowej oznacza, iż w niedługim czasie banki zareagują podwyżką marż dla kredytów hipotecznych. Mogą również pojawić się dodatkowe opłaty związane z innymi produktami kredytowymi. Na szczęście część banków (np.: ING, DB) jeszcze przed ogłoszeniem RPP przedłużyła swoje promocje. Należy pamiętać, że grudzień 2014 roku to nie tylko koniec promocji.

Zgodnie z rekomendacją KNF od 1 stycznia 2015 banki będą musiały wymagać minimum 10% wkładu własnego przy zakupie nieruchomości. Doświadczenie uczy, że większa ilość osób stara się uzyskać kredyt tuż przed wejściem w życie zmian. Duża ilość wniosków spowoduje spowolnienie ich rozpatrywania, więc lepiej nie czekać na ostatnią chwilę.

EUR

Na walutach stagnacja – a przynajmniej jeżeli chodzi o CHF oraz EUR. Dziwnym trafem, USD nieznacznie acz systematycznie umacnia się w stosunku do naszej rodzimej waluty. Dane jakie napływają z USA nie są zaskakujące, niemniej jednak sporo sygnałów odbija się pozytywnie na Wall Street, gdzie akcje biją kolejne rekordy. Zapewne ograniczanie przez FED programu skupowania obligacji miało w tym spory udział.

Mało tego, jeżeli obecny miesiąc potwierdzi poprawę sytuacji na rynku pracy, a inflacja spełni oczekiwania FED to na posiedzeniu 28-29 października program zostanie definitywnie zakończony. Taki ruch może jeszcze bardziej wywindować kurs amerykańskiej waluty.

Mieszkanie dla Młodych

Nowe limity w programie zaskoczyły pozytywnie. W większości regionów limity wzrosły, co skutkuje zwiększeniem się oferty dostępnych mieszkań. Przykładowo w Warszawie obecna maksymalna cena metra wynosi 6.583,15 zł i jest to wzrost o niemalże 7,5% w stosunku do poprzedniego kwartału.

Wyższe wskaźniki to również wyższe dopłaty – singiel czy małżeństwo bez dzieci może obecnie liczyć maksymalnie na 29.923,40 zł dopłaty. Na 52 regiony, w 14 odnotowano spadek (największy o 8,01% – w woj. opolskim), w 4 – zmiany nie nastąpiły, a w 34 – limit wzrósł (największy wzrost o 21,43% –  w woj. lubelskim). W 9 regionach zmiany były symboliczne, nie większe niż 0,15%.

 

Drodzy Państwo, poniżej umieściliśmy aktualną tabelę najlepszych ofert kredytowych.

Powyższe zestawienie dostępne jest również w wersji do druku pod tym adresem.

 

  • Zespół Salomon Finance