Kredytobiorcy zapłacą więcej

14 listopada 2014

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała w bieżącym miesiącu stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W bieżącym roku odbędzie się jeszcze jedno, grudniowe posiedzenie RPP.

Ostatnie obniżki stóp procentowych pomogły bankom poprawić wyniki finansowe.
Taki wynika z analizy kwartalnych sprawozdań finansowych tego sektora.  Niemalże wszystkie większe banki, które już opublikowały swoje wyniki mogły pochwalić się wyższymi zyskami niż przewidywano. Cały sektor bankowy zarobił w pierwszych 3 kwartałach 2014 roku ponad 13 mld złotych, czyli o 10% więcej w porównaniu z okresem analogicznym w 2013 roku.

PLN

W ostatnich tygodniach niewiele banków zdecydowało się na podwyżki marż, ale w kuluarach można usłyszeć o idących zmianach. Jednak niekoniecznie będą to zmiany na gorsze. Do powrotu szykuje się m.in. Eurobank – ulepszając obecną ofertę. Czy szumne zapowiedzi zostaną zrealizowane dowiemy się wkrótce.

Do końca roku pozostało półtora miesiąca – osoby, które dysponują 5% wkładem własnym muszą się spieszyć – to ostatni dzwonek na złożenie wniosków kredytowych. Od 01 stycznia 2015 banki będą wymagały 10% wkładu własnego.

EUR, CHF, USD

Dolar kontynuuje umacnianie się względem naszej waluty. Prawdopodobnie ma w tym swój udział zakończenie programu skupu aktywów przez FED.

Medialna i polityczna burza wokół CHF trwa. Wprawdzie za trzy tygodnie w Szwajcarii odbędzie się referendum w sprawie zwiększenia rezerw i pokrycia waluty w złocie, lecz szanse na przyjęcie tych zmian są niskie.

Mieszkanie dla Młodych

Ze względu na limit dopłat przeznaczonych na ten rok osoby, którym płatność ostatniej transzy przypada na 2014 roku muszą się spieszyć. Część banków, aby zdążyć z wydaniem decyzji i uruchomieniem środków w tym roku przyjmuje nowe wnioski do końca listopada.

Ponadto, jeżeli wypłatę dopłaty zaplanowano na 2014 rok, to nie można tego terminu przekroczyć. W przypadku niewypłacenia środków z BGK w planowanym roku kwota dopłaty przepada i trzeba będzie pokryć ją ze środków własnych.

 

Drodzy Państwo, poniżej umieściliśmy aktualną tabelę najlepszych ofert kredytowych.

Powyższe zestawienie dostępne jest również w wersji do druku pod tym adresem.

 

  • Zespół Salomon Finance